Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Fraszki Kochanowskiego - streszczenie

śmiesznego ludzkiego starania o sprawy doczesne, który nie przerywa żałosnego widowiska, wiedząc, że i tak nadmierne (i zarazem śmieszne zabiegi naprawdę nie mają znaczenie. )

 

12-wersowy utwór został napisany długą, zastrzeżoną dla poważnych zagadnień, miarą wierszową:13-zgłoskowcem. Jest przykładem liryki zwrotu do adresata. Podmiot liryczny obrazowo (wręcz teatralnie) przedstawia żywot ludzki i bezsens walki o dobra doczesne.   

 

KU MUZOM (motyw poezji, exegi monumentum, natchnienia, pamięci)

 

Panny, które na wielkim Parnasie mieszkacie,
A ippokreńską rosą włosy swe maczacie,
Jeslim się wam zachował jako żyw statecznie,
Ani mam wolej z wami rozłączyć się wiecznie;
Jesli królom nie zajźrzę pereł ani złota,
A milsza mi daleko niż pieniądze cnota;
Jesli nie chcę, żebyście komu pochlebiały
Albo na mię u ludzi niewdzięcznych żebrały:
Proszę, niech ze mną za raz me rymy nie giną;
Ale kiedy ja umrę, ony niechaj słyną!

 


Fraszka rozpoczyna Księgi wtóre. Podmiot liryczny zwraca się do Muz – według mitologii mieszkających na Parnasie opiekunek różnych dziedzin sztuki i nauki – by sprawiły, że jego rymy (wiersze, twórczość literacka) nie zginą razem z nim - Ale kiedy ja umrę, ony niechaj słyną! Prośba o przetrwanie poety w „pomniku” własnej twórczości. Podmiot liryczny ukazuje siebie jako człowieka skromnego, który nikomu nie zazdrości bogactw, nade wszystko ceni zaś cnotę (wartości moralne). Zależy mu jedynie na trwałej pamięci o nim i jego utworach.

 

Fraszka przywołuje różne elementy tradycji antycznej: motyw non omnis moriar zaczerpnięty od Horacego, przedstawiany tu w formie marzenia, Muzy, Parnas – masyw górski, mieszkanie Muz, ipokreńska rosa (dająca twórcom natchnienie źródlana woda z Hippokrene, które wytrysło w miejscu uderzeniaKomentarze

    10 + 6 =