Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Fraszki Kochanowskiego - streszczenie

sam drogo zapłacić.

 

Na Sokalskie mogiły to 4-wersowy epigramat o charakterze epitafium  (napisu nagrobnego) poświęcony walecznym bohaterom spod Sokala, gdzie w 1519 r. Polacy ponieśli klęskę, potykając się z Tatarami. Podmiotem wypowiedzi są polegli, kierujący do „gościa” słowa pocieszenia i otuchy – nie ma powodu do łez, ponieważ Polacy wykazali się męstwem
w walce prze ojczyznę (za ojczyznę) i zginęli śmiercią chwalebną, a w taki sposób adresat wypowiedzi sam zapewne chciałby umrzeć. Krótki tekst podejmuje motyw męstwa i ofiarności w walce za ojczyznę, sławi dzielnych bohaterów i wskazuje ich jako przykład dla innych – nie żałują życia, są dumni ze swojej postawy.

 

Fraszka jest pojedynczą kwartyną pisaną wierszem sylabicznym – 11-zgłoskowcowcem. Jest to jakby wypowiedź „zza grobu” – formułowana przez samych poległych, dlatego też – chociaż niewielkich rozmiarów – jest poważna i patetyczna.

 

NA MŁODOŚĆ (motyw młodości, konfliktu pokoleń, pór roku)

 

Jakoby też rok bez wiosny mieć chcieli,
Którzy chcą, żeby młodzi nie szaleli.

 

Na młodość (I) to dysktych (dwuwiersz) zawierający myśl opartą na odwiecznym konflikcie pokoleń. Starsi łatwo zapominają, jakimi cechami i stylem bycia charakteryzowali się w młodym wieku, dlatego oczekują od młodzieży umiaru i stateczności: 

 

Jakoby też rok bez wiosny mieć chcieli,
Którzy chcą, żeby młodzi nie szaleli.

 

Użyte przez poetę porównanie życia ludzkiego do cyklu pór roku w oczywisty sposób wyklucza ustatkowanie w młodości. Podobnie jak wiosna jest zmienna, ale pełna uroku i barw, młodość „musi się wyszumieć” – jak głosi znane powiedzenie. Ton fraszki wskazuje, że autor opowiada się za prawem młodzieży do rozrywek i zabaw.

 

Napisany 11-zgłoskowcem dwuwiersz oparty jest naKomentarze

    3 + 4 =