minie jako polna trawa;
Naśmiawszy się nam i naszym porządkom,
Wemkną nas w mieszek, jako czynią łątkom.
O żywocie ludzkim (I). Jeden z utworów pod tym właśnie tytułem zaczyna się od słów: Fraszki to wszytko, cokolwiek myślemy,[…] z podobnym w budowie drugim wersem:
[…] Fraszki to wszytko, cokolwiek czyniemy; […] (paralelizm składniowy). Jest to jeden
z utworów Jana Kochanowskiego, dyskretnie prezentujący motyw „Bożego igrzyska” (teatru, w którym ludzie są tylko kukiełkami poruszającymi się zgodnie z zamiarami Boga) – otóż człowiek sam nie panuje nad swoim losem, a jego przekonanie, że tak jest, to śmieszne nieporozumienie. Poeta zawarł tu refleksję filozoficzną nad daremnością ludzkich wysiłków mających na celu zdobycie sławy lub majątku:
[…]
Zacność, uroda, moc, pieniądze, sława,
Wszystko to minie jako polna trawa;
[…]
Znamienne porównanie wskazuje, że wszystkie starania i wiara człowieka, że sukces zależy tylko od niego, są złudne. Wartości doczesne okażą się niewarte troski, gdy przyjdzie kres życia i trzeba będzie je zostawić. Jakkolwiek poeta nie przywołuje tu wprost motywu „Bożego igrzyska” czy „marności nad marnościami”, znanego z biblijnej Księgi Koheleta, ani nie wskazuje Boga jako Tego, który kieruje ziemskimi sprawami, to jednak podejmuje podobne rozważania, gorzko stwierdzając na koniec: […] Wemkną nas w mieszek (woreczek), jako czynią łątkom (kukiełkom).
Utwór liczy 8 wersów pisanych 11-zgłoskowcem.
NA SOKALSKIE MOGIŁY (motywy: mogiły, śmierci, bohatera, patriotyzmu, walki, bitwy)
Tuśmy się mężnie prze ojczyznę bili
I na ostatek gardła położyli.
Nie masz przecz, gościu, złez nad nami tracić,
Taką śmierć mógłbyś